Proceduri probe suplimentare

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI SIBIU - Serviciul pentru Situații de Urgență

Conducător autospecială de stins incendii și pompier - 1 post
--> PV selecție dosare

Secţiunea: angajari back
12.04.2024

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI SIBIU
cu sediul în Sibiu, Str. Samuel Brukenthal nr. 2

Anunţă concurs de ocupare a următoarei funcţii contractuale vacante în conformitate cu prevederile H.G. nr. 1336/2022 și a art. VII, alin. (3) din OUG. nr. 115/2023, după cum urmează:

DENUMIREA POSTULUI: Conducător autospecială de stins incendii și pompier.
NUMĂRUL POSTURILOR: 1 post.
STRUCTURĂ: Serviciul pentru situații de urgență.
DURATA TIMPULUI DE MUNCĂ: 8h/zi - 40h/săptămână.
PERIOADĂ: nedeterminată.

Condițiile generale de participare sunt cele prevăzute de art. 15 din HG nr. 1336/2022 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind organizarea și dezvoltarea carierei personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice.

Pentru a ocupa un post contractual vacant, candidații trebuie să îndeplinească următoarele condiții generale de participare:

a) are cetăţenia română sau cetăţenia unui alt stat membru al Uniunii Europene, a unui stat parte la Acordul privind Spaţiul Economic European (SEE) sau cetăţenia Confederaţiei Elveţiene;
b) cunoaşte limba română, scris şi vorbit;
c) are capacitate de muncă în conformitate cu prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
d) are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinţei medicale eliberate de medicul de familie sau de unităţile sanitare abilitate;
e) îndeplineşte condiţiile de studii, de vechime în specialitate şi, după caz, alte condiţii specifice potrivit cerinţelor postului scos la concurs;
f) nu a fost condamnată definitiv pentru săvârşirea unei infracţiuni contra securităţii naţionale, contra autorităţii, contra umanităţii, infracţiuni de corupţie sau de serviciu, infracţiuni de fals ori contra înfăptuirii justiţiei, infracţiuni săvârşite cu intenţie care ar face o persoană candidată la post incompatibilă cu exercitarea funcţiei contractuale pentru care candidează, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
g) nu execută o pedeapsă complementară prin care i-a fost interzisă exercitarea dreptului de a ocupa funcţia, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfăşura activitatea de care s-a folosit pentru săvârşirea infracţiunii sau faţă de aceasta nu s-a luat măsura de siguranţă a interzicerii ocupării unei funcţii sau a exercitării unei profesii;
h) nu a comis infracţiunile prevăzute la art. 1 alin. (2) din Legea nr. 118/2019 privind Registrul naţional automatizat cu privire la persoanele care au comis infracţiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor, precum şi pentru completarea Legii nr. 76/2008 privind organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare, cu modificările ulterioare, pentru domeniile prevăzute la art. 35 alin. (1) lit. h).

CONDIȚII SPECIFICE:

Absolvent de școală profesională.
Vechime în muncă - minimum 5 ani.
Permis de conducere categoria B și C.
Curs de pompieri civil absolvit sau stagiul militar satisfacut in unitați militare in specialitatea servant pompier și conducator autospecială stins incendii.

CALENDARUL DE DESFĂȘURARE A CONCURSULUI:

• Dosarele de înscriere la concurs se pot depune în perioada 12.04.2024 - 25.04.2024.
Selecția dosarelor se va face în data de 26.04.2024.
Depunerea contestațiilor privind rezultatele selecției dosarelor: 24 ore de la data afișării procesului verbal.
Afișarea rezultatului soluționării contestațiilor: 24 ore de la data și ora formulării contestației.
• Proba scrisă: 10.05.2024, ora 10.00.
Afișarea rezultatelor privind proba scrisă: 24 ore de la finalizarea probei scrise.
Depunerea contestației privind rezultatului probei scrise: 24 ore de la afișarea rezultatelor probei scrise.
Afișarea rezultatului soluționării contestațiilor: 24 de ore de la depunerea contestației.
• Susținerea interviului: data și ora susținerii interviului vă fi comunicată odată cu publicarea procesului verbal privind rezultatele la proba scrisă.
Comunicarea rezultatelor după susținerea interviului: 24 ore de la susținerea interviului.
Depunerea contestațiilor privind rezultatul interviului: 24 ore de la afișarea rezultatelor la proba interviului.
Afișarea rezultatului soluționării contestațiilor: 24 ore de la data expirării termenului de depunere a contestațiilor.
• Afișarea rezultatului final al concursului: 24 ore de la data afisării rezultatului soluționării contestației.

   Proba scrisă și interviul se vor desfășura în la sediul Primăriei Municipiului Sibiu, Piața Mică, nr.25, et.1 cam. 109.

   Dosarele de înscriere pot depune în perioada 12.04.2024 – 25.04.2024, la sediul Primăriei Municipiului Sibiu, Piața Mică nr. 25, camera 109.

BIBLIOGRAFIE:

a. OUG 57/2019 privind codul administrativ;
b. Legea 307/2006 - privind apărarea împotriva incendilor;
c. Legea 481/2004 - privind protecția civilă.
d. Codul rutier.

TEMATICĂ:

a. OUG 57/2019 - codul administrativ partea VI-a, Titlul I și II;
b. Legea 307/2006 - privind apărarea împotriva incendilor - cap I - dispoziții generale, art. 1, 2, 4, cap.2 - obligatii privind apărarea împotriva incendiilor, secțiunea 1 - obligații generale, art. 6, 7, 8, 11.
c. Legea 481/2004 - privind protecția civilă - Capt I, art. 1-6 ; cap IV art. 21-25.
d. Codul rutier - cap I; cap III; cap V.

   Actele normative mai sus menţionate vor fi actualizate în funcţie de toate modificările intervenite până la data organizării concursului.

   Relaţii suplimentare se pot obţine la Serviciul Managementul și Integritatea resurselor umane, telefon nr. 0269/208800, interior 835, persoană de contact Oana Lupean, consilier superior, e-mail: oana.lupean@sibiu.ro sau pe www.sibiu.ro.

DOSARUL DE CONCURS:

1. Formularul de înscriere la concurs (Descărcare: Formularul de înscriere tip).
2. CV - modelul comun european (Descărcare: Model CV).
3. Copia actului de identitate.
4. Copia certificatului de căsătorie sau a altui document prin care s-a realizat schimbarea de nume, după caz.
5. Copiile documentelor care atestă nivelul studiilor şi ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări, precum şi copiile documentelor care atestă îndeplinirea condiţiilor specifice ale postului solicitate de autoritatea sau instituţia publică.
6. Copia carnetului de muncă și după caz, a adeverinței eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă și, după caz, în specialitatea studiilor necesare ocupării funcției publice (dacă este cazul).
7. Cazierul judiciar.
8. Adeverinţă medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare, eliberată de medicul de familie.

   Copiile de pe actele menţionate se prezintă însoţite de documentele originale sau în copii legalizate.

Atribuții specifice postului:

1. Desfăşoară activităţi de informare şi instruire privind cunoaşterea şi respectarea regulilor şi măsurilor de apărare împotriva incendiilor;
2. Verifică modul de aplicare a normelor, dispoziţiilor, instrucţiunilor şi măsurilor care privesc prevenirea şi apărarea împotriva incendiilor, în sectorul de competenţă;
3. Execută acţiuni de intervenţie pentru stingerea incendiilor, salvare, acordarea primului ajutor şi protecţia persoanelor şi a bunurilor;
4. Acordă ajutor, în condiţiile legii, persoanelor a căror viaţă este pusă în pericol în caz de explozie, inundaţii, alunecări de teren, accidente, precum şi în caz de dezastre;
5. Patricipă efectiv la acţiunile de stingere a incendiilor, de salvare a persoanelor şi a bunurilor materiale si de înlăturare a urmărilor calamităţilor naturale şi catastrofelor;
6. Controlează modul de respectare a normelor de apărare împotriva incendiilor de către turişti şi de către cei care desfăşoară activitati instructiv-educative; de asemenea, acţionează pentru înlăturarea deficienţelor constatate;
7. Execută operaţiunile pentru desfăşurarea intervenţiilor şi ordinele comandantului de echipaj;
8. Respectă regulile de circulaţie pe timpul deplasării autospecialei;
9. Mânuieşte instalaţiile autospecialei, asigurând funcţionarea acesteia pe tot timpul intervenţiei;
10. Apreciază distanţa de apropiere faţă de locul incendiului, în funcţie de natura acestuia;
11. Participă la restabilirea capacităţii de intervenţie a autospecialei şi raportează comandantului de echipaj sau şefului turei de serviciu orice defecţiune apărută;
12. Acţionează la nevoie cu mijloace de primă intervenţie;
13. Utilizează echipamentele de comunicaţii;
14. Împreună cu servantul 3 amplasează motopompa şi amenajează locul de aspiraţie a apei;
15. Recepţionează şi transmite ordine, semne şi semnale;
16. Păstrează în bune condiţii echipamentul din dotare  şi obiectele de inventar;
17. În exercitarea atribuţiilor de serviciu, personalul formaţiei de pompieri este autorizat conform legislaţiei în vigoare:
- să solicite de la personele fizice şi juridice, date, informaţii şi documentele necesare îndeplinirii atribuţiilor legale privind apărarea împotriva incendiilor;
- să utilizeze, în funcţie de necesitate, apa, indiferent de sursa din care provine, pentru intervenţii la incendii;
- să se deplaseze cu autospeciala din dotare la locul intervenţiei, pe drumuri care nu sunt deschise circulaţiei publice ori pe alte terenuri, dacă cerinţele de operativitate şi de lucru impun aceasta; să oprească ori sa limiteze traficul public în zona desfăşurării operaţiunilor de intervenţie;
- să intre în locuinţa persoanelor fizice, la solicitarea sau cu consimţământul scris al acestora, în condiţiile prevăzute de lege; în cazul când se impune înlăturarea unui pericol iminent de incendiu asupra vieţii, integrităţii fizice sau bunurilor unei persoane, consimţământul nu este necesar.
18. Pompierul are obligaţia să poarte uniformă, echipament de protecţie cu însemne distinctive, a căror descriere şi condiţii de acordare se stabilesc prin regulament elaborat de instituţiile abilitate şi aprobat de Guvern.
19. Îndeplineşte orice alte atribuţii rezultate din legislaţia de specialitate privind prevenirea şi stingerea incendiilor;
20. Conduce autospeciala de stins incendii, la locul intervenției, precum și în zilele de verificare a acesteia, conform graficului (planificare lunară).

e administratie
plata taxe si impozite
taxe si impozite
taxe si impozite firme
acte necesare
petitii onlibe
achizitii publice
cheltuieli publice